ZBIGNIEW SZCZEPKOWSKI

ur. 4.05.1952 r. w Nowogardzie
zm. 4 lutego 2019 r. w Warszawie
Kolarstwo
Kluby: Pomorzanin Nowogard, Gryf Szczecin, Legia Warszawa, UCI Orleans (Francja), UCI Betonwal (Włochy), UCI Monte Gennaro (Włochy).
Igrzyska: Montreal 1976 r.

ZBIGNIEW SZCZEPKOWSKIZbigniew Szczepkowski – polski kolarz, instruktor kolarstwa, żołnierz, trener, olimpijczyk z Montrealu 1976 r.

Zawodnik startujący zarówno na torze jak i na szosie. Mistrz Polski z 1980 r. w drużynowej jeździe na czas na dystansie 100 km (partnerami w drużynie byli Czesław Lang, Stefan Ciekański i Lechosław Michalak). Brązowy medalista mistrzostw Polski w indywidualnej jeździe na czas w 1980 r.

Na igrzyskach olimpijskich w 1976 r. w Montrealu wystartował w drużynowym wyścigu na 4 km na dochodzenie (partnerami byli Jan Jankiewicz, Czesław Lang i Krzysztof Sujka). Polska drużyna zajęła 5. miejsce.

Zwycięzca wielu wyścigów w kraju i za granicą. W 1981 r. zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Milk Race.W 1982 roku wygrał wyścig Dookoła Turcji, w 1984 r. zwyciężył w Coppa Caduti we włoskim Arezzo, rok później triumfował w Coppa Giulio Burci w Poggio (Włochy). Zajmował miejsca na podium w prestiżowych imprezach, jak GP Wilhelma Tella, Milk Race, Sealink International GP, Dookoła Maroka, Tour de Pologne, Dookoła Dolnej Saksonii, Giro Delle Regioni.

Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się szkoleniu. Pracował z młodymi kolarzami w warszawskiej Legii, a od 2000 roku pełnił funkcje dyrektora sportowego w polskich zawodowych grupach kolarskich. Od 2016 roku pracował w Polskim Związku Kolarskim.

W listopadzie 2010 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.