KRYSTIAN ZALEWSKI

ur. 11.04.1989 r. w Drawsku Pomorskim
Lekkoatleta – biegi długie;
Klub: UKS BARNIM Goleniów
Igrzyska: Rio de Janeiro 2016 r.

KRYSTIAN ZALEWSKIKrystian Zalewski – lekkoatleta, specjalizujący się w biegach długich, reprezentant UKS BARNIM Goleniów, olimpijczyk z Rio De Janeiro w 2016 r.
Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w rodzinnym Złocieńcu. Mając 14 lat trafił do klubu MKS Junior Złocieniec, gdzie pod okiem trenera Andrzeja Korola, stawiał swoje pierwsze lekkoatletyczne kroki. Po ukończeniu gimnazjum w Złocieńcu, przeniósł się do UKS BARNIM Goleniów, aby rozpocząć współpracę z trenerem Jackiem Kostrzebą, z którym trenuje do dnia dzisiejszego.
Pierwszy start na arenie międzynarodowej, Krystian zaliczył w 2006 roku, podczas lekkoatletycznego meczu międzypaństwowego w kategorii U18, w Niemieckim Zittau. Zajął tam pierwsze miejsce w biegu na dystansie 2000m prz. Od tego roku, Krystian zdobywał rok rocznie kwalifikacje do wszystkich międzynarodowych imprez mistrzowskich w poszczególnych kategoriach wiekowych.
W swojej karierze, Krystian wielokrotnie reprezentował Polskę, na Mistrzostwach Europy i Świata zarówno w biegach przełajowych jak i na stadionie startował również w Igrzyskach Olimpijskich. Krystian należy do najbardziej utytułowanych biegaczy w historii polskiej lekkiej atletyki. Do chwili obecnej, łącznie zdobył 29 medali Mistrzostw Polski (17 złotych, 10 srebrnych i 2 brązowe). Jest jedynym zawodnikiem, który czterokrotnie (w tym 3 razy z rzędu), podczas jednych Mistrzostw Polski Seniorów zwyciężał na dwóch dystansach 3000m prz. i 5000m. Na arenie międzynarodowej w biegu na 3000m prz. zdobył srebrny medal Mistrzostw Europy (Zurych 2014 r.), brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy (Kowno 2009 r.), złoty medal Uniwersjady (Taj Pej 2017 r.), w Drużynowych Mistrzostwach Europy srebrny i brązowy medal (Lille 2017 r. i Brunszwik 2015 r.). W Mistrzostwach Świata w Pekinie wywalczył 9 miejsce i był jedynym Europejczykiem, który zakwalifikował się do finału biegu na 3000m prz. W roku 2016 reprezentował Polskę w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.