List Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza

Szanowni Państwo, Droga Rodzino Olimpijska,

nie sposób sobie dziś wyobrazić kalendarza sportowych imprez Pomorza Zachodniego bez Zachodniopomorskich Dni Olimpijczyka. To wydarzenie, które propaguje najszlachetniejsze wartości, wartości uniwersalne o ogromnym znaczeniu nie tylko dla sportowych zmagań. Organizacja każdego roku blisko 100 inicjatyw o tematyce olimpijskiej, w których uczestniczy prawie 30 tysięcy osób jest przedsięwzięciem trudnym, lecz najskuteczniejszym w upowszechnianiu idei rywalizacji opartej o zasady fair play. Dlatego od lat może liczyć na wsparcie władz samorządu województwa.
W 2019 roku święto idei olimpijskiej – „Zachodniopomorskie Uroczystości Dni Olimpijczyka” – dotarło do Goleniowa, do miejsca szczególnie bliskiego mojemu sercu. Zawitało do miasta mocno usportowionego, w którym się wychowałem i mieszkam. Tegoroczne uroczystości przypadają w ważnym dla polskiego sportu momencie. To rok 100-lecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To również rok przedolimpijski, czyli szczególny czas, czas wytężonej pracy i mobilizacji przed zbliżającymi się zawodami przybliżającymi sportowców do startu w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.
Coroczne kwietniowe, spotkanie zachodniopomorskiej rodziny olimpijskiej to okazja, by szczerze porozmawiać o stanie wojewódzkiego i polskiego sportu, o jego przyszłości,, a także szansa na przypomnienie o ponadczasowych ideach takich jak szacunek, uczciwość, odwaga i solidarność, które powinny towarzyszyć nam na co dzień. Ten przekaz jest szczególny ważny dla dzieci i młodzieży, która z ponad 200 uczestniczących dotąd w igrzyskach zachodniopomorskich olimpijczyków i paraolimpijczyków, może czerpać doskonałe wzorce do naśladowania.
Jestem przekonany, że tylko dobra organizacja i ciężka praca może przynieść efekty. Teraz i w niedalekiej przyszłości. Małgorzata Hołub-Kowalik, Agnieszka Skrzypulec, Piotr Lisek, Sofia Ennaoui czy Ewa Durska – to tylko cześć sportowców regionu, w których pokładamy nadzieję na kwalifikacje do Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w następnym roku. Liczę też na medale w konkurencjach z ich udziałem. Wierzę, że Pomorze Zachodnie stać na powtórzenie osiągnięcia z Pekinu z 2008 roku, gdzie nasi wioślarze Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski zdobyli olimpijski krążek z najcenniejszego kruszcu.
Tymczasem życzę Państwu wytrwałości w realizacji sportowych i osobistych celów oraz kolejnych sukcesów.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Olgierd Geblewicz