List Burmistrza Goleniowa Roberta Krupowicza

Szanowni Państwo,

Idee olimpijskie w Goleniowie propagowane są od pierwszych powojennych lat. W 1946 r. zorganizowano symboliczną sztafetę na trasie Szczecin – Gdańsk, której uczestnicy biegli również przez zrujnowany wówczas Goleniów. Bieg rozpoczęło zapalenie w dniu startu znicza olimpijskiego. W latach 60. XX w. nawiązaniem do idei olimpijskich były licznie organizowane spartakiady.
27.04.1977 r. w Goleniowie po raz pierwszy zorganizowano wojewódzką inaugurację Dni Olimpijczyka. Rozpoczęły ją spotkania szczecińskich olimpijczyków z młodzieżą szkolną i załogami goleniowskich zakładów pracy. Główna uroczystość odbyła się w goleniowskim amfiteatrze.
Na podsumowanie olimpiady w Moskwie w 1980 r., które odbyło się w Olsztynie zaproszono kilku działaczy sportowych z Goleniowa. Między innymi Adam Śliwa został na nim wyróżniony Medalem im. dr Henryka Jordana.
Jednym z bardziej znanych sportowców z Goleniowa w latach 60. XX w. był kolarz Józef Radłowski. Uczestniczył łącznie w 283 wyścigach w kraju i zagranicą osiągając liczne sukcesy. Od 1964 r. był członkiem młodzieżowej kadry narodowej, w kadrze olimpijskiej na szosie i torze oraz w kadrze narodowej na torze. W 1971 r. w plebiscycie „Sportowiec 25 – lecia Pomorza” zajął IX miejsce.
W latach 90. XX w. zaczęła się bardzo szybko poprawiać baza sportowa i warunki uprawiania sportu. Zaowocowało to sukcesami sportowymi goleniowian, również na poziomie olimpijskim. Wychowanek klubu „Barnim” Krystian Zalewski, wicemistrz Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami w 2014 r. w Zürichu uczestniczył w igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r.
Najbardziej utytułowaną olimpijką, również związaną z klubem „Barnim” jest Ewa Durska. Jest ona trzykrotną złotą medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w pchnięciu kulą: w 2000 r. w Sydney, w 2012 r. w Londynie oraz w 2016 r. w Rio de Janeiro. Jest także czterokrotną mistrzynią świata w pchnięciu kulą (1998, 2011, 2013 i 2015) w rzucie dyskiem (1998) oraz trzykrotną mistrzynią Europy.
Zapewne jeszcze nie raz usłyszymy nazwiska mieszkańców naszego miasta i gminy wśród polskich olimpijczyków. Służą temu liczne imprezy propagujące sport m.in. takie jak zorganizowany w 2018 r. Bestseller Goleniów Athletics Park, w którym uczestniczyli utytułowani lekkoatleci z kraju i zagranicy oraz doroczna Mila Niepodległości. Jak widać z powyższego opisu Goleniów jest niezaprzeczalnie także drobną częścią całego globalnego ruchu olimpijskiego. Dlatego niezmiernie miło mi, że mam zaszczyt zaprosić Państwa na Zachodniopomorskie Wojewódzkie Dni Olimpijczyka, które odbędą się 26 kwietnia 2019r. w Goleniowie.
Do zobaczenia w Goleniowie.

Burmistrz Goleniowa
Robert Krupowicz